ÇEVRENİN GENÇ SÖZCÜLERİ PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ 

Uluslararası ismi “Young Reporters for the Environment-YRE” olan ve ülkemizde Çevrenin Genç Sözcüleri-ÇGS olarak isimlendirilen Program, ilk kez 1991 yılında Fransa'da uygulanmaya başlamış ve FEE tarafından 1994 yılında uluslararası düzeye taşınmıştır. Program’a ülkemiz 1995 yılında katılmıştır. Çevrenin Genç Sözcüleri programı, gençleri çevre sorun ve konularını anlamaya yönelten ve onları bilinçlendirmek amacı ile çevre eğitimi yapan uluslararası bir programdır.

Bu amaçla, 43 ülkeden okulların katıldığı ve çevre ilgili haberlerin yer aldığı bir okul ağı oluşturulmuştur. Eğitim aracı olarak, gençlerin ilgisini çeken, çevre gazeteciliği yöntemi benimsenmiş olup, öğrencilerin bulundukları okul yöresinde çevre sorun ve konularını araştırıp inceleyerek haber nitelikli makale, fotoğraf ve kısa video kaydı üretmeleri teşvik edilmektedir. 

2023-2024 Eğitim Öğretim yılında ilk kez kayıt yaptıracak olan okullarımız için kayıtlarımız 1 Eylül-13 Ekim 2023 tarihleri arasındadır.  (2022-2023'de Kayıt yaptırmış okulların yeni kayıt yapmalarına gerek yoktur.) 2022-2023'de kayıt yaptırmış okullar; kullanıcı adı ve şifreleri ile giriş yaparak, bilgi güncelleme yapabilirler.

 


Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

* Çevrenin Genç Sözcüleri Programı, gençlerin çevre sorunları üzerine görüş ve fikirlerini topluma aktarabilmeleri için makale, fotoğraf ya da video kaydı yoluyla çevre gazeteciliği yapmalarını hedefler.  

* Program hevesli gençlere, seslerini duyurabilecekleri ve dinlenebildiği bir ortam sunar. Program, teorik bilginin pratik hayata aktarılmasında önemli bir eğiticidir.

* Amaç; çevresel haksızlıkları dillendirmek ve bunların yetkililer tarafından düzeltilmesini sağlamak için kamuoyu oluşturmakla birlikte, gençlere bazı şeyleri değiştirebilecekleri duygusunu yaşatarak onların çevreye duyarlı vatandaşlar olarak yetişmelerini sağlamaktır.
 

*Programa okul başvurusu alınmaktadır.

* Ortaokul (11-14 yaş), lise ve dengi okullar (15-18 yaş) başvurabilirler. Üniversite öğrencileri (19-25 yaş) üniversitede oluşturulan bir çevre kulübü aracılığı ile başvurabilirler. 

*Programa katılmak isteyen her okulda okul yönetimi; okul içi öğrenci koordinasyonunu sağlamak, öğrencileri yönlendirmek ve okulu temsil etmek üzere bir veya birkaç öğretmeni koordinatör olarak görevlendirir.

* Üniversitelerde ise kulüp program ile iletişim sağlamak üzere koordinatör atar.
 

*Program için okul kaydı alınmaktadır. 

http://www.cevreningencsozculeri.org.tr/kayit.aspx adresli, internet sayfamızda sağ üst ortada bulunan "Kayıt olun" bölümünden okul profili oluşturarak kayıt yapmalısınız.

* Kaydınız ulusal koordinatörlük tarafından onaylandıktan sonra size bilgilendirme e-postası gelecektir.

* Kaydınız tamamlandıktan sonra http://www.cevreningencsozculeri.org.tr/giris.aspx adresli internet sayfamızda sağ üst köşede bulunan "Üye girişi" bölümünden okul panelinize giriş yapabilirsiniz. 

* Çalışmalarınızı, kaydınız onaylandıktan sonra üye girişinden giriş yaparak yükleyebilirsiniz.
 

* 2022-2023 Eğitim Öğretim yılı için çalışmalar Mart ayı içerisinde uluslararası koordinatörlük tarafından belirlenen tarihler arasında alınacaktır.

* Belirlenen tarihten sonra sistem çalışma yüklemesine kapatılacaktır.

* Tarihler konusunda hassasiyet göstermenizi rica ederiz.

* Her yıl "Video-Fotoğraf ve Makale" dalında konun uzmanlarından oluşan jüriler 11-14, 15-18 ve 19-25 yaş kategorilerinden çalışmaları değerlendirir. 

* Ulusal ve ulusalarası koordinatörlük, gelen çalışmaları aynı kriterlere göre değerlendirilmesini sağlar.

* Çalışmalarınızı yüklemeden önce mutlaka kriterlere uygun olup olmadığını kontrol ediniz. Kriterler için   http://www.cevreningencsozculeri.org.tr/icerikDetay.aspx?icerik_id=156 ziyaret edebilirsiniz.

* Çalışmaların yüklenmesi tamamlandıktan sonra jüriler Nisan ve Mayıs ayrlarında toplanıp ulusal dereceleri belirleyeceklerdir. 

* Her kategorinin birincileri, Türkiye adayları olarak Uluslararası koordinatörlüğe yollanacaktır. 

* Uluslararası dereceler 43 ülkenin değerlendirileceği jüri sonrasında Eylül ayında açıklanması beklenmektedir.