Kayıt ve Programı Yürütme

PROGRAMA NASIL KATILACAĞIZ?

KAYIT ve PROGRAMI YÜRÜTME

Programa katılmak isteyen her okulda, okul yönetimi, okul içi öğrenci örgütlenmesini sağlamak, öğrencileri yönlendirmek ve okulu TÜRÇEV nezdinde temsil etmek üzere bir öğretmeni koordinatör olarak görevlendirir.

Koordinatör öğretmen, her Eğitim Öğretim yılı başında (Eylül-Ekim döneminde), www.turcev.org.tr web adresinden, Programlar seçeneğinden Çevrenin Genç Sözcüleri Programını tıklar; sol taraftaki menüden "çevrimiçi (online) Başvuru formu" nu tıklayıp çıkan formu doldurarak programa okul kaydını yaptırır.

Programa katılım ücretsizdir.

Öğrenciler ülkemizde iki ayrı yaş grubundan 11-14 (Ortaokul), 15-18 (Lise) ve 19-25 (Üniversite) katılım sağlayabilirler.

Eğitim Öğretim yılının ikinci döneminde, Mart ayı içerisinde, çalışmalar Çevrenin Genç Sözcüleri Ulusal koordinatörlüğüne koordinatör öğretmen tarafından yollanır. Çalışmalar içinden en iyi "haber makalesi, fotoğraf ve video kaydı" Çevrenin Genç Sözcüleri Ulusal koordinatörlüğünün belirlediği ulusal jüri tarafından seçilir.

Çalışmalarını gerçekleştiren tüm öğretmenler ve öğrenciler bir sertifika ile ödüllendirilir. Ayrıca, Çevrenin Genç Sözcüleri Ulusal koordinatörlüğü, seçilen birincilerin, FEE üyesi 43 ülkenin katıldığı uluslararası yarışmaya katılmalarını sağlar.

Her yıl 5 Haziran Dünya Çevre Gününde ulusal ve uluslararası dereceler açıklanır. Uluslararası derece alan öğretmen ve öğrenciler uluslararası geçerliliği olan bir sertifika ile ödüllendirilir.