YUNUS ÇEVRE EĞİTİM PROJESİ BİLGİLENDİRME GÜNÜ DAVETİ

Değerli Öğretmenlerimiz,

 

TÜRÇEV olarak çevre eğitimi faaliyetlerimize, bir Avrupa Birliği (AB) projesini de katıyoruz. AB-Türkiye Sivil Toplum Diyaloğu 5. Dönemi’nde, başvuran 500 proje içinden kabul edilen 40 proje arasında yer almaktan gururluyuz. TÜRÇEV’ in HSPN (Yunan Çevre Koruma Derneği) ile ortak yürüttüğü proje, “Çevre Eğitiminde Kuramsal Yaklaşımlar ve Pratik Uygulamalar-YUNUS” adını taşımaktadır.

 

Proje konusu, iki Akdeniz ülkesinde iyi bilinen ve türleri tehlike altında olan üç türdür: Sini kaplumbağası (Caretta Caretta), Akdeniz foku (Monachus Monachus) ve ak leylek (Ciconia Ciconia). Projenin hedefi de bu konuda, iki ülke uzmanları ve eğitimcileri arasında bilgi alışverişi sağlamak ve ilköğretimde uygulanacak eğitim programları geliştirmektir.

 

Nisan 2019’ da başlayan ve 15 ay sürecek proje kapsamında, Temmuz 2019’ da Yunanistan’ da bir yaz okulu düzenlenmiştir. Burada iki ülkeden öğretmenler, hem Yunanistan hem Türkiye’ deki okullarda uygulanabilecek üç çevre eğitimi programı hazırlamak için bir arada çalışmıştır. Projenin sonraki adımı, bu programların tamamlayıcısı olarak, akıllı cihazlar için bir uygulama geliştirmek ve üç kısa film çekmektir.

 

YUNUS Projesi ile Türkiye ve Yunanistan’ da yaklaşık 10.000 öğretmene ulaşmak hedeflenmektedir. 2019-20 eğitim yılında iki ülkedeki pilot okullarda uygulanacak bu Proje ile çevreye daha duyarlı nesiller yetişecek, öğretmenlerin çevre alanında bilgisi artacak ve ele alınan üç türün yaşam alanları iyileştirilebilecektir.

 

YUNUS Projesini öğretmenlerimize tanıtmak için TÜRÇEV olarak bir Bilgi Günü düzenliyoruz. TÜRÇEV ve HSPN’ den uzmanların sunum yapacağı bu etkinlikte, Proje hakkında detaylı bilgi edinebilir, öneri getirebilir ve okulunuzda uygulanmak üzere hazırlanmış eğitim programını edinebilirsiniz. Projenin eğitim araçlarını sınıflarınızda kullanarak, çevre eğitimine katkı sağlayabilir, öğrencilerinizin çevre bilincini artırabilirsiniz.

 

Projeyi siz eğitimcilerimize tanıtmak ve önerilerinizi almak için katılımınızı bekliyoruz.

 

Kayıt formu için tıklayınız!
 

(Katılımcıların 14 Ekim 2019 tarihine kadar kayıt formunu doldurması gerekmektedir.)